Automatyka dla przemysłu

Niezbędne dla przemysłu i używane przez hobbystów – silniki DC

Silnik elektryczny na prąd stały zamówisz na https://tinyurl.com/yje5kk6m.

Dużo rzeczy, z którymi stykamy się codziennie i bez których nie wyobrażamy sobie życia, by działać wykorzystuje silniki elektryczne na prąd stały. Duże bądź malutkie, bezszczotkowe albo szczotkowe, te silniki zmieniły nasze życie, lecz przeciętny człowiek najczęściej nie ma świadomości tego, z jakich elementów składają się ani jak funkcjonują te urządzenia.

Co trzeba wiedzieć o silnikach elektrycznych prądu stałego?

Rolą silników prądu stałego jest wytworzenie energii mechanicznej z elektrycznej. Ich nazwa zaznacza, że zasilane są prądem, w którym kierunek oraz zwrot transferu ładunków elektrycznych jest stały. Takie silniki znane są od prawie dwóch wieków i nie są zasługą jednej osoby. Do ich budowy, późniejszych ulepszeń i w efekcie ich wprowadzenia do powszechnego wykorzystania w różnego rodzaju urządzeniach, przyczyniły się eksperymenty oraz wynalazki najlepszych innowatorów połowy XIX wieku, jak np. Zénobe Gramme, Michael Faraday oraz Moritz Jacobi. Silniki na prąd stały skonstuowane są ze dwóch magnesów zwróconych do siebie różnoimiennymi biegunami, pomiędzy którymi wytwarza się pole magnetyczne, statora, komutatora, rotora oraz szczotek. W dzisiejszych czasach często stosowane są również silniki prądu stałego bezszczotkowe, które w związku z brakiem tego stosunkowo awaryjnego elementu, są postrzegane za bardziej wytrzymałe, bezpieczniejsze i są powszechnie cenione za ciche działanie, jak równieżfenomenalną niezawodność.

Silniki elektryczne na prąd stały znajdują się w licznych popularnych urządzeniach

Stwierdzenie, iż silniki DC są używane zasadniczo wszędzie nie jest egzageracją. Jeżeli posiadasz odtwarzacz CD lub korzystasz w laptopie z dysków HDD, to w ich mechanizmie z pewnością znajduje się bezszczotkowy silnik. Silniki DC są modułem pociągów oraz samochodów sterowanych radiowo, a więc zabawek, którymi zachwycaliśmy się w dzieciństwie i które pewnie kupimy też naszym synom i córkom. Silniki tego typu poruszają duże i małe pompy hydrauliczne niezbędne w wielu branżach przemysłu, przykładowo wydobywczej, budowlanej bądź produkcyjnej. W przyszłości, dzięki silnikom DC samochody elektryczne staną się powszechne, a już dziś te silniki optymalizują naszą mobilność, bowiem to one napędzają tak chętnie używane rowery elektryczne, segwaye i hulajnogi. Silników na prąd stały używają też hobbyści do tworzenia autorskich zautomatyzowanych modeli z obszaru robotyki oraz mechaniki.

Chociaż silniki elektryczne prądu stałego o małej mocy bez przeszkód da się kupić w sklepach hobbystycznych i z asortymentem elektronicznym, to te do przemysłowego użytkowania osiągalne są na zamówienie jedynie u dystrybutorów, oferujących niezawodne rozwiązania od uznanych marek.

Siedziba:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]