Automatyka dla przemysłu

Niezawodne złącza kompresyjne

Dalsze informacje o złączach kompresyjnych

Sieci antenowe są zbudowane z różnych elementów. Najważniejsze są oczywiście kable, za pośrednictwem których dane mogą być transmitowane między kolejnymi punktami. Tak samo ważne są urządzenia takie jak nadajniki oraz węzły, wykorzystywane do wytwarzania oraz przetwarzania sygnału. Wykonanie w 100% sprawnego połączenia przewodowego osiągalne będzie dzięki wykorzystaniu odpowiednich złączy. W instalacjach światłowodowych wykorzystywane są w szczególności złącza kompresyjne. Kiedy są najczęściej wykorzystywane? Jak są skonstruowane? Skąd bierze się ich określenie? Jakimi zaletami powinny cechować się dobre złącza kompresyjne?

Złącza kompresyjne – z czego są wykonane?

Złącza kompresyjne najczęściej przybierają kształt walców. W pierwszą końcówkę wkłada się przewód, zaś na drugiej znajduje się gwint wykorzystywany do montażu w urządzeniu. Złącza kompresyjne wyprodukowane są prawie zawsze z cynku lub stali, co jest naprawdę istotne z uwagi na solidność tego materiału. Ich nazwa wywodzi się ze sposobu połączenia z przewodem – by było sztywne, złącze zaciska się na kablu. Taka budowa gwarantuje możliwość częstego odkręcenia złącza bez ryzyka obniżenia jakości przesyłu – dlatego są wykorzystywane w sieciach internetowych, w systemach kamer oraz przez operatorów kablowych.

Parametry złączy kompresyjnych

Złącza kompresyjne, aby umożliwić zrobienie sprawnej sieci, muszą wykazywać pewne cechy. Najważniejszą jest z całą pewnością wytrzymałość – muszą przetrwać częste odkręcanie, a także zabezpieczyć przewód przed wilgocią, pyłem oraz zerwaniem. Z uwagi na fakt, że przy zakładaniu instalacji wykonuje się czasem dziesiątki połączeń, złącza kompresyjne muszą umożliwiać szybki montaż z zastosowaniem dostępnych akcesoriów. Warto wspomnieć też, iż bardzo ważne są częstotliwości działania złącza – to od tego parametru zależna jest czytelność informacji, które przesłane zostaną do ostatecznego odbiorcy.

Siedziba:
GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk

Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail: [email protected]