Automatyka dla przemysłu

Motoreduktor – jego rodzaje, działanie i zastosowanie

Motoreduktor ślimakowy zamówisz na ultrarobotics.pl.

Motoreduktory to po prostu zintegrowane układy napędowe zbudowane z przekładni mechanicznej i silnika elektrycznego. Jak działają motoreduktory i jak się je stosuje? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Motoreduktor – gotowy układ, który oszczędza czas inżynierów

Motoreduktory umożliwiają skuteczne wykorzystanie silników elektrycznych jako napęd w wielu funkcjach w przemyśle. Za sprawą przekładni redukującej, ogromna prędkość obrotowa silnika jest redukowana nawet do kilkuset razy, przy jednoczesnym porównywalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Oczywiście sprawność przekładni nigdy nie jest stuprocentowa, stąd zawsze powstaje niewielka dysproporcja między mocą wyjściową a wejściową motoreduktora. W skład nierozłącznego zestawu jakim jest motoreduktor mogą również wchodzić inne moduły jak hamulce albo sprzęgła. Najważniejszą zaletą motoreduktorów jest fakt, że są to gotowe zestawy, które można bez trudu dobrać z oferty producenta tak, żeby ich parametry idealnie pasowały do potrzeb danego projektu. Inżynierzy oszczędzają dzięki temu tygodnie, a czasami miesiące, na żmudne pomiary oraz testy różnych kompletów części. Zależnie od typu oraz konstrukcji przekładni, motoreduktor może być dedykowany do lekkich, umiarkowanych bądź dużych obciążeń, a także do długotrwałego bądź krótkotrwałego okresu pracy.

W motoreduktorach, w których użyto przekładnie kilkustopniowe, można otrzymać niezwykle wysoki zakres przełożeń, dochodzący wręcz do kilkudziesięciu tysięcy.

Cenieni producenci motoreduktorów mają w ofercie miliony ich możliwych zestawów

Mimo, że motoreduktory mogą być konstruowane w oparciu o różne rodzaje silników (AC, DC, BLDC czy bocznikowych), rozróżnia się je ze względu na typ przekładni umieszczonej na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się zatem następujące motoreduktory:
– motoreduktory walcowe i płaskie (posiadające przekładnię walcową),
– motoreduktory stożkowe (posiadające przekładnię stożkową),
– motoreduktory ślimakowe (wykorzystujące przekładnię ślimakową),
– motoreduktory planetarne (z przekładnią planetarną).

Nie ma chyba takiego obszaru gospodarki, w którym nie można by zastosować motoreduktora jako układu napędowego. Czy to produkcja żywności, przemysł lub transport, dzięki motoreduktorom działają wielorakie automaty, jak m.in linie bagażowe na lotniskach, schody ruchome, atrakcje w parku rozrywki i wertykulatory. Szerokie zróżnicowanie typów użytych w nich silników i przekładni, ich wielkości i mocy spowodowała, że liczbę możliwych zestawów, jakie dzisiaj oferują czołowi światowi producenci motoreduktorów, trzeba liczyć już nie w setkach, lecz właściwie w milionach.

Siedziba:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]