Automatyka dla przemysłu

Łożyska liniowe

Łożyska liniowe

Łożyska liniowe to integralne elementy technologii przemieszczeń liniowych. To dzięki nim dokonuje się ruch liniowy wzdłuż prowadnicy i wałka. Ze względu na bardzo dużą precyzję prowadzenia, małych wymiarach zabudowy, a przy tym znakomitej nośności i trwałości, łożyska liniowe należą do czołówki rozwiązań nowoczesnej mechaniki i automatyki

Na jakie łożyska liniowe się zdecydować?

Łożyska liniowe dzielą się na te w kołnierzach oraz bez nich.

Modele łożysk liniowych z kołnierzem

Łożyska liniowe z kołnierzem to dwa podstawowe rodzaje: łożyska z kołnierzem otwartym i zamkniętym. Tego typu łożyska są niezastąpione, gdy zachodzi potrzeba zamontowania łożyska w ruchomej części maszyny, co przyczynia się do zmniejszenia gabarytów i znacząco podnosi sztywność całego prowadzenia liniowego.
Łożyska liniowe bez kołnierza to min. łożyska liniowe zamknięte (z zawraczami wykonanymi z metalu) oraz zwykłe, a także otwarte.

Łożyska liniowe w obudowachCo powinieneś wiedzieć o łożyskach liniowych w obudowach?

Łożyska w obudowach dzielą się ze względu na typ obudowy i są to min. obudowy otwarte (przedłużane oraz zwykłe) oraz krótkie. Łożyska w obudowach są idealnymi elementami do budowy modułów liniowych czy stołów linowych dzięki możliwości bezpośredniego montażu bez obowiązku używania opraw łożysk liniowych.